8/18/2017

İnsanları Kolayca Etkilemek ve İkna Etmek Bu İçin Yöntemi Kullanın!

Bazen, sebebini bilmediğimiz bir şekilde daha önce hiç tanımadığımız bir insandan etkileniriz. O insanın kim olduğu ve ne yaptığı fark etmez; sonuçta bizi etkilemiştir. Belki söylediği bir söz, bizim düşüncelerimizle tam olarak aynıdır. Belki, yaptığı bir hareket bizimde normalde yaptığımız, alışkanlığımız olan bir harekettir. Belki de bizim sahip olmak istediğimiz ama henüz sahip olamadığımız bir şeye sahiptir. Belki de bizimle aynı hareketleri yapıyor, aynı sözleri söylüyor, aynı şekilde konuşuyor veya bizde olan herhangi bir şeyi aynı şekilde yapabiliyordur.

"En çok hoşlandıklarımız, kendimize en çok benzettiklerimizdir."

İnsanlar, en çok kendine benzeyen insanlarla birlikte olmak ister. Aynı düşünceye sahip insanlar bir arada olmaya özen gösterir. Kendi fikirlerine ve düşüncelerine uymayan insanlardan kaçınmaya çalışır. Tabii, bu herkes için geçerli olmayabilir; bazı insanlar sırf meraklı oldukları için kendisine benzemeyen insanları tercih edebilir. Yeni şeyler öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak veya içinde bulunduğu toplumun kendine biçtiği rollere karşı çıkan insanlara ilgi duyabilir. Düşünceler ne kadar farklı olursa olsun, yine de bütün insanlar birbirlerinde ortak bir nokta bulmaya meyillidir.

Pazarlama, satış sektöründe çalışan insanlar bunu çok bilir ve kullanırlar: Müşteri ile aynı takımı tutuyor olmak, aynı memleketten olmak, aynı şeylerden hoşlanıyor olmak... Bu her zaman satışı garantiler.

Buna bakarak şunu açıkça söyleyebiliriz ki: İnsanlar, kendine benzeyenlere karşı tartışmasız olarak ilgi duyar!

Madem öyle, o zaman bizde bunu birine karşı istediğimiz bir şeyi kabul ettirmek için bir yöntem olarak kullanalım. Biz bu yönteme "İnsanları Taklit Ederek İlgi Uyandırma" diyelim. Bunu da çok basit bir şekilde yapmamız lazım ki karşımızdaki insan, onu taklit ettiğimizi fark etmesin; ama nasıl?

Bu yöntemi uygulayabileceğiniz en iyi zaman karşınızdaki insanla sohbet ettiğiniz zamandır. İlgisini çekmek istediğiniz kişiyle konuşurken, kendisine fark ettirmeden o kişinin neredeyse tüm hareketlerini (taklit edebildiğiniz kadarını) taklit edin. Sohbet esnasında bir nevi "ayna" vazifesi görün. Onun yaptığı el hareketlerini, konuşma tarzını, mimiklerini ve beden dilini taklit edin. Tam olarak birebir yapmayın. Sanki, sizde onunla aynı karaktere sahip bir insanmış gibi davranın. Bunu yaparsanız o kişi, sizi kendine yakın ve samimi biri olarak görecektir.

O kişi, yapılan taklitlerin farkında olmaz. Kendisi buna dikkat etmese de, onun bilinçaltı her şeyin farkında olacaktır. Bu taktikleri uyguladığınız an o kişinin bilinçaltı size ilgi duymaya başlayacak ve yanınızdan ayrıldıktan sonra sizinle ilgili iyi düşünecektir. Siz, bilinçli olarak o kişiyi ona çaktırmadan taklit edeceksiniz; ve böylece o kişi bunun farkında olmasa bile alt bilinç farkında olacak ve kendisine benzeyen biriyle iletişim kurduğu için size ilgi duyacaktır.

Bunu kullanın ve o an etkilemek istediğiniz ilgisini çekmek istediğiniz insanın, o farkında olmadan ilgisini çekin.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar değerlidir...

Eğer yorum olmazsa, gelişimde olmaz!