8/18/2017

Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Zeki?

İnsanlar, kendilerini her gün geliştirmesine ve her gün kendilerini aşabilmesine rağmen, kendilerinde aşamadıkları, değiştiremedikleri ve gerek de duymadıkları tek şey "ayrımcılık yapmak"tır! Ve bu ayrımcılıkta en çok kadın ve erkek arasında yapılır. Bu iki tarafta kendilerini sürekli karşı tarafla kıyaslamakta ve hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek adına birbirlerine her türlü baskıyı yapmaktadır. Bu şekilde ayrımcılık yapan insanların göz ardı ettiği şey sadece karşı tarafın değil, tüm insanların birbirinden farklı olabileceği...

Bu tür kıyaslamaların en bilineni de kadınlar ve erkekler arasında sürekli bir tartışma konusu yaratan zeka farkı konusu. Bende bu yazımda her iki tarafında beyin yapısının nasıl olduğunu açıklayacak ve bir nevi bu tartışmaya son noktayı koyacağım.

Kısa ve öz olarak: Kadınlarda beyin kabuğu, erkeklerin beynine oranla daha kalın, içerisinde bulunan hücre sayısı ise daha azdır. Bununda avantajı şu: Hücre sayısının az olması, beynin nöronlar arasında yeni ve daha çok bağlantı kurabilmesini sağlıyor olması. Beyinde hücre sayısının çok olması, kişinin daha zeki olacağı anlamına gelmez. Önemli olan farklı bilgilerin arasında kurulan bağların çokluğudur. Kadınlar bu avantajı sayesinde olaylar ve nesneler arasında kolaylıkla bağlantı kurabilir; herhangi bir konuda sonuca, çözüme erkeklere oranla daha çabuk ulaşabilir ve yeni fikirleri kolaylıkla üretebilir.

Bilimsel araştırmalara göre böyle ama geçmişe dönüp bakacak olursak, kadın erkek farklılığı gözetmeksizin zekasıyla tarihe geçmiş ve hala zekasıyla gündeme gelenlerin çoğunluğu erkek. Biz buna bakarak "o zaman erkekler daha zeki, bilim yanılmış" diyemeyiz. Hemen bir sonuca varmak yerine, erkeğin kadın üzerindeki baskısı ve kadınlara "yapamaz" sıfatı yakıştırılması. Belki de çağlar öncesinden erkekler bunun farkına vardı ve kadına hep hakim olmaya çalıştı. Bizlerde büyüklerimizden öyle gördüğümüz ve sağolsun "Dinler" sayesinde de bunu kabullendiğimiz için, kadınlar hala sokakta tacize uğramakta, parklarda rahat rahat dolaşamamakta ve giydiği kıyafetler yüzünden suratına tekme yemektedir. Neyse...

Kusura bakmayın dostlarım. Yazımı bilimsel bir şekilde yazmak istemiştim ama konuyu çok farklı yerlere götürdüm galiba. Bu 2016 yılı öyle şeyler gördük, öyle şeyler yaşadık ki; insan kafasını toplayıp, laf söylemeden, kimseye bulaşmadan, hiçbir şeye değinmeden yazı yazamıyor. Ama her şeye rağmen içimizde her şeyin bilincinde olan insanlar var. Karşı tarafa saygı duymasını bilen, insanlara karşı anlayışlı olmasını bilenler hala var.

Bu arada kadın ve erkek üstünlüğüyle ilgili bir şey söylemem gerekirse: Ne kadar zeki olursan ol, arzulanan taraf değilde arzulayan taraf isen, sen zaten kaybeden tarafsın dostum. Bu durumda zekanın bir önemi kalmıyor.

Her şeye rağmen ana mesajı verebildiysem ne mutlu bana...

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar değerlidir...

Eğer yorum olmazsa, gelişimde olmaz!