8/18/2017

Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın 5 Yolu

Yaşadığımız sorunları sürekli hatırlamak, pişmanlıklarımızı yeniden gözümüzde canlandırmak ve zihnimizi pişmanlıklarımızla meşgul etmek sağlığımız açısından oldukça zararlıdır.

Negatif düşüncelere yoğunlaşmak zihinsel sağlık problemlerine yola açar ve özellikle son zamanlarda insanların ortak olarak yaşadığı problemlerden biride budur.

Hatalarınız, problemleriniz ve sorunlarınız hakkında sürekli düşünmek, zihninizi sürekli negatif düşüncelerle meşgul etmek; özgüveninizin düşmesine, stresinizin artmasına ve bu sebeple de sizlerde depresyona ve sosyal anksiyeteye bozukluğuna neden olur.

Sizde yaşadığınız problemler karşısında kendinizi suçlamaya meyilliyseniz, bu galeri sizlerin bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Burada anlatılanların etkisi sizin azminize ve pratiğinize bağlı olarak değişebilir.

Negatif Düşüncelerden Kurtulmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey!


1 - Şimdiye ve şu an'a odaklanın: Herhangi bir sebepten dolayı kaygı veya endişe duygusu yaratacak düşüncelere dalmaya başladığınızda yapmanız gereken tek şey şimdiye ve şu an'a odaklanmak. Unutmayın an'da korku yoktur. Geçmiş zaten geçmiş, gelecek ise zaten gelecektir. Bunun için endişe etmeye ve kendi sağlığınızı bozmaya gerek yok. Zaten, her soruna hazırlıksız yakalanıp yine işin içinden kendi becerileriniz ve zekanızla çıkmadınız mı? Neden hala bilinmeyen şeyler için endişe duyuyorsunuz.

2 - Düşünmek için zaman ayırın: Beynimiz, yaşadığımız olayları ve edindiğimiz yeni bilgileri belirli işlemlerden geçirme gereksinimi duyar. Gece uyurken beyin kendisini toparlıyor ama gün içerisinde de bazı durumlarda buna ihtiyaç duyuyor. Bunun için kendinize vakit ayırmalısınız. Eğer şansınız varsa uyuyun ama yoksa mutlaka kendinize en az 20 dakika vakit ayırın. Gün içerisinde herhangi bir çıkmaza girmeniz durumunda kendinizi sessiz bir odaya 20 dakika kapatmanızın emin olun çok faydasını göreceksiniz. Bunu özellikle yapın.

3 - Düşüncelerinizin farkına varın: Sorunlarınızı ne kadar kafaya takarsanız bir o kadar negatif düşünceler içerisine girersiniz. Bu yüzden farkındalığınızı arttırın. Negatif düşünceler zihninizi meşgul etmeye başladığı anda tüm dikkatinizi toparlayın, sizi negatif düşüncelere sürükleyen şeylerin farkına varın ve onları belirleyin. Böylece düşünme biçiminizi değiştirebilecek ve negatif düşünceleri yok etme becerinizi geliştirebileceksiniz.

4 - Problemleriniz için çözümler arayın: Sorunlarınızı sadece düşünmekle kalmayın, onlara karşı çözüm üretmeye çalışın. Kendinize neler yapabileceğinizi sorun. Yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışın ki her seferinde soruna odaklanmak yerine çözüme odaklanabilesiniz.

5 - Kendinizi başka bir şeyle meşgul edin: Unutmayın! unutmak istediğiniz bir şeyi asla unutamazsınız. Tam tersine bunu yapmaya çalıştığınızda daha fazla hatırlarsınız. O yüzden, hiç birini yapamıyorsanız en azından kendinizi başka bir şeyle meşgul edin. Hiç bir zaman bir köşeye çekilip bu durumdan kurtulmayı beklemeyin.


Unutmayın, şu an da canınızı sıkan şeyleri sonradan yaşadınız ve şimdi onlar sizi meşgul ediyor. Bu yüzden, şimdi kendinizi başka bir şeyle meşgul edin ki şimdi canınızı sıkan şeyler, şu an da yaşadığınız ve yaşayacağınız güzel şeylerin meşguliyetiyle kaybolsun.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar değerlidir...

Eğer yorum olmazsa, gelişimde olmaz!