8/18/2017

Sadece Ayna Kullanarak İnsanları İkna Etmek

Her hangi bir aynayı kullanarak istediğiniz bir insanı nasıl ikna edersiniz?

Çoğu zaman bazı nedenlerden dolayı birilerini ikna etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu bir iş görüşmesi, ürün satışı ya da başka herhangi bir konu olabilir. Belkide, sadece içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için bunu yapmanız gerekir. Hepimiz az çok belirli ikna yöntemlerini biliyoruz; her ne kadar yeri geldiğinde uygulayamıyor ya da unutuyor olsak da.

Hayat bize insanlar hakkında çok şey öğretiyor. Bunlardan biride bir insanı ne yaparsak yapalım öyle kolay kolay değiştiremeyeceğimiz; ama insanın yapısını bilirsek onu değiştirmeye gerek kalmadan, onu istediğimiz bir şey için kolayca ikna edebiliriz. İnsan psikolojisi hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz hem kendiniz hemde diğer insanlar üzerindeki hakimiyetiniz-kontrolünüz o kadar artar.

İnsanları kolayca ikna etmek için: “ayna yöntemi”

Bu yöntem genelde kapalı mekanlarda uygulayabileceğiniz basit bir yöntem. Herhangi birini ikna etmek istiyorsanız o kişiyle iletişim halindeyken çevrenizde büyük bir ayna varsa, konuşmanızı o kişiyi aynanın karşına alarak yapmaya çalışın.

Bunu yaptığınızda karşınızdaki kişi kendini aynada görmek zorunda kalacak ve bu yüzden tüm dikkati kendi dış görünüşüyle alakalı endişelerinden dolayı dağılacaktır. Endişe hisseden bir insan içgüdüsel olarak zarardan kaçma eğiliminde olur. Bu nedenle sizinle tartışmak yerine oradan bir an önce uzaklaşmayı isteyecektir. Buradaki asıl amaç karşınızdaki insanı kendisiyle ilgili endişeye sürüklemek.

Çünkü: Bulunduğu mekanda dış görünüşüyle ilgili tedirginliği veya endişesi olan bir insan, sizin ondan istediğiniz herhangi bir şeye olumlu cevap verecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar değerlidir...

Eğer yorum olmazsa, gelişimde olmaz!